Lintjesregen Udenhout en Biezenmortel
Tijdens de jaarlijkse lintjesregen zijn dit jaar op vrijdag 25 april twee inwoners uit Udenhout en een inwoonster uit Biezenmortel geëerd met een Koninklijke onderscheiding voor hun bijzondere inzet voor de gemeenschap. De onderscheiding is een blijk van waardering en erkenning voor de maatschappelijke inzet die zij gedurende vele jaren hebben getoond. Een dag na de officiële uitreiking van de Koninklijke onderscheidingen werden de gedecoreerden uit Udenhout, samen met eerder gedecoreerden, uitgenodigd voor een bijeenkomst in ’t Plein. Na een hartelijke ontvangst met koffie en een heerlijk oranje gebakje werd de feestelijke bijeenkomst geopend door Nol Luijbregts, voorzitter van de organiserende werkgroep van Stichting Udenhouts Belang. Een afvaardiging van Harmonie M.V.C. speelde het Wilhelmus.
Hierna was het woord aan Wilma de Jong, voorzitter van de Dorpsraad. Zij sprak de gedecoreerden persoonlijk toe en stelde hen vragen over hun actieve vrijwilligerswerk. Namens de Dorpsraad en alle inwoners van Udenhout feliciteerde en bedankte Wilma hen persoonlijk en overhandigde zij een mooie bos bloemen. Tussendoor waren er muzikale intermezzo’s te beluisteren van gitarist Gerard Mei.
De gedecoreerden van 2025 uit Udenhout en Biezenmortel zijn:
De heer Jan van Gestel
Lid in de Orde van Oranje-Nassau
Jan van Gestel zet zich inmiddels al 27 jaar in als vrijwilliger. Zo maakt hij zich vanaf 1998 tot heden in diverse functies en woningstichtingen sterk voor huurdersbelangen. Bij Peuterspeelzaal ’t Hummeltje in Udenhout vervulde hij van 2002 tot 2004 de rol van penningmeester. Jan begeleidde tussen 2006 en 2013 bij zijn toenmalige werkgever Prisma (Huize Assisië) op vrijwillige basis cliënten met een lichamelijke en/of geestelijke beperking naar thuiswedstrijden van Willem II. Sinds 2024 is hij secretaris van de Prisma Activiteitenvereniging Senioren, een vereniging voor oud-medewerkers van Prisma. Daarnaast is hij sinds 2016 secretaris van het Stedelijk Bewoners Overleg Tilburg. De bestuursleden zijn afgevaardigden van de huurdersbelangenorganisaties van woningcorporaties in de gemeente Tilburg. Sinds 2012 is de heer Van Gestel extern deskundig coördinator bij Avans Hogeschool. Hij treedt er op coach en mentor van studenten en wordt als deskundige ingezet bij hun afstuderen. In 2018 en 2019 was hij voorzitter van de Buurtbusvereniging Oisterwijk, Udenhout, Loon op Zand. Tussen 2018 en 2021 was hij bestuurder bij seniorenvereniging Contact50 in Udenhout.
Voor Jan kwam de onderscheiding als een totale verrassing. Onder het mom van een vergadering werd hij naar het gemeentehuis in Tilburg gelokt. Hij was zelfs zo eigenwijs om op de fiets te gaan.
De heer Wim van Kempen
Ridder in de Orde van Oranje-Nassau
In 1986 werd Wim van Kempen vrijwilliger bij Carnavalsvereniging De Kleuven in Biezenmortel en in 1998 werd hij voorzitter. Hij vervulde deze functie tot 2005 en was onder andere lid van de Raad van Elf en organiseerde tonpraotavonden In 2001 werd hij ook vrijwilliger bij de Stichting Karnaval Udenhout, waar hij van 2012 tot 2017 tevens voorzitter was. Van 1990 tot 1996 was hij lid van de medezeggenschapsraad en voorzitter van de ouderraad van de St. Franciscusschool in Biezenmortel. Vanaf 2000 was hij 19 jaar lang vice-voorzitter van het parochiebestuur St. Joseph (onderdeel van parochie Johannes XXIII) en tevens koster. In 2005 is Wim gekozen tot Vader-Abt (dagvoorzitter van het Broederfeest) van het Genootschap van de Udenhoutse Broeders waar hij sinds 2017 voorzitter is. De heer Van Kempen is daarnaast sinds 2011 lid en sinds 2013 voorzitter van de landelijke Patiëntenvereniging Hart en Long Transplantatie. Deze vereniging behartigt de belangen van zo’n 560 patiënten en familieleden van mensen die met een hart- en/ of longtransplantatie te maken hebben of hebben gehad. Hij is het gezicht van deze vereniging en organiseert, samen met de overige bestuursleden en de leden, allerlei activiteiten, zoals: wachtlijstdagen, themadagen, lotgenotencontactdagen en nog veel meer. Hij zorgt er mede voor dat de vereniging goed in beeld is en blijft bij de transplantatiecentra en dat de leden een platform wordt geboden om met elkaar in contact te kunnen komen en ervaringen uit te wisselen. Vanwege zijn landelijke vrijwilligerswerk heeft Wim de onderscheiding Ridder in de Orde van Oranje-Nassau ontvangen. Hij gaf aan dat het vooral belangrijk is om te kunnen ‘schudden’ en de rugzak leeg te maken na vergaderingen en werkzaamheden. Een mooie uitspraak van hem was: ‘echte vrijwilligers hebben niet in de gaten dat ze iets doen’.
Mevrouw Annie van Roessel-Kolen
Lid in de Orde van Oranje-Nassau
Annie van Roessel was tot 1992 als acoliet en later als penningmeester vrijwillig betrokken bij de Parochieraad en het Kerkbestuur in Biezenmortel. Sinds 1989 zet zij zich als bestuurslid van Heemkundekring De Kleine Meijerij in voor het behoud van het cultureel erfgoed van diverse gemeenten. Annie is in het bezit van een grote privécollectie van materieel erfgoed, gebiedseigen gebruiksvoorwerpen en overige zaken uit het verleden. Op verzoek stelt zij deze steeds belangeloos beschikbaar voor onderzoek, artikelen en tentoonstellingen. Ook bij Erfgoed centrum ’t Schoor Udenhout-Biezenmortel is zij sinds 1992 als vrijwilliger actief en maakt zij deel uit van het schrijversteam, dat inmiddels meer dan zeventig publicaties heeft verzorgd. Annie was van 1996 tot 2020 lid van de Monumentencommissie van de voormalige gemeente Haaren en zij heeft een belangrijke bijdrage geleverd aan een boek met beschrijvingen van alle monumenten. Tot 2009 was zij tevens lid van de Commissie Open Monumentendag en organiseerde zij fiets- en wandeltochten, rondleidingen en tentoonstellingen.
In het afgelopen jaar zijn er nog twee Udenhoutse inwoners verrast met een Koninklijke onderscheiding:
De heer Herman Rooney
Lid in de Orde van Oranje-Nassau
Herman Rooney werd tijdens het 40-jarig jubileum van Bridge Club Udenhout (BCU) verrast met de Koninklijke onderscheiding. Herman ontving deze niet alleen voor zijn vele en langdurige verdiensten voor BCU, maar ook voor de grote betekenis die hij heeft gehad voor de golfsport, de biljartsport en voor de Hulpcentrale Udenhout/Berkel-Enschot.
De heer Nico Hilgers
Lid in de Orde van Oranje-Nassau
Nico Hilgers heeft gedurende 25 jaar diverse bestuursfuncties binnen de Vogelwerkgroep Midden-Brabant (VWG) gehad, waarvan 20 jaar als voorzitter. Daarnaast is hij coördinator van de werkgroepen Landschapsbeheer, Kerkuil en Oeverzwaluw. Hij houdt zich bezig met het geven van cursussen en lezingen en het leiden van excursies. Hij verricht veel veldonderzoek en zet zijn kennis over vogels en planten in bij diverse grootschalige gebiedsinventarisaties.
Naast de hierboven genoemde gedecoreerde inwoners uit Udenhout en Biezenmortel hebben ook een aantal mensen die niet woonachtig zijn in Udenhout of Biezenmortel, maar daar wel actief vrijwilligerswerk doen, een onderscheiding ontvangen.
Het gaat hier om Wil van der Laak en Toon Vromans, die actief zijn voor respectievelijk Gilde St. Antonius St. Sebastiaan en Gilde St. Joris uit Udenhout. Marian van der Pol-Gudden is al vele jaren actief voor Petanquevereniging Voor Ons Plezier en Stichting Sport en Promotie-evenementen Udenhout.
Voordat Nol Luijbregts de feestelijke bijeenkomt in ’t Plein kon afsluiten, nam zijn collega Henk Kuijpers van de organiserende werkgroep het woord. Nol is voornemens te stoppen als voorzitter van deze werkgroep. Henk bedankt hem voor zijn inzet voor en de organisatie van deze waardevolle bijeenkomsten in de afgelopen jaren. Zij sloten af met een mooie quote die waarschijnlijk op alle vrijwilligers van toepassing is: ‘ik doe dit allemaal gratis, maar niet voor niks’.
Tekst: Letty van den Aker, De Wegwijzer
Foto’s: Henny Schilders, De Wegwijzer
Plaats een Reactie
Meepraten?Draag gerust bij!